A weboldalunk a felhasználói élmény javítása érdekében sütiket használ. Adataid teljes biztonságban kezeljük. Engedélyezed a sütik használatát?

Növényi eredetű fehérje ??? Ínycsiklandóan finom íz ??? Na ne bolondozz !!!

Laktózérzékeny vagy ?? Nem tolerálod a tejfehérjét ?? Gluténérzékenységben szenvedsz ?? Nem emészted jól a tojásfehérjét, vagy elvből nem fogyasztasz állati eredetű fehérjeforrásokat? Fenntartásaid vannak a szójával kapcsolatban? Ha az említettek bármelyike igaz Rád, vagy éppen vegán, esetleg vegetáriánus vagy, és alternatív fehérjeforrás után nézel, itt a megoldás számodra !!

Tovább olvasom!

Egy egészséges felnőtt ember számára – vegyes táplálkozás mellett – kb. 0,8 gramm/testsúlykilogramm napi proteinbevitel a javasolt. Viszont ne felejtsük el, hogy abban az esetben, ha rendszeresen sportolunk, biztosan nagyobbra nő a szervezetünk fehérjeigénye.

Amennyiben valaki nem fogyaszt húst, illetve állati eredetű élelmiszereket, esetleg valamilyen ételallergiában, intoleranciában szenved, akkor növényi forrásból is biztosíthatja a szervezete számára szükséges fehérjéket. A növényi fehérjék nem tartalmaznak tejszármazékokat, így a tejtermékekkel kapcsolatos allergiás reakciók elkerülhetőek. Másfelől – a tejsavóval ellentétben – rostban gazdagok, melynek köszönhetően az emésztésünket kifejezetten jól támogatják.

A vegetáriánusok alapszabálya: komplettálás!

Mit nevezünk komplett fehérjének? Azokat az élelmiszereket, amik megfelelő arányban és mennyiségben tartalmazzák a szervezet számára szükséges, esszenciális aminosavakat. Ide tartoznak az állati eredetű fehérjék, mint például a hús, a hal, a tojás és a tejtermékek. A növényi fehérjék ezzel ellentétben inkomplett fehérje forrásnak számítanak.

Mivel a különböző növények más-más összetételben tartalmazzák az egyes aminosavakat, ha megfelelően mixeljük azokat, akkor komplett fehérjét nyerhetünk. Ezt a módszert nevezzük komplettálásnak.

Nem kell minden nap húst fogyasztani 

A túl sok húsfogyasztás összefüggésbe hozható az olyan civilizációs betegségekkel, mint például a magas koleszterinszint, az elhízás, a köszvény, a szív- és érrendszeri betegségek vagy a csontritkulás. Persze, ez nem azt jelenti, hogy teljesen le kell mondanunk a húsok fogyasztásáról. Már azzal is sokat tehetünk az egészségünkért, ha étrendünkben az állati fehérjék mellett helyet biztosítunk a növényi eredetű fehérjeforrásoknak is.

Nézzünk pár példát arra, milyen élelmiszerek hívhatók segítségül, ha növényi forrásból szeretnénk fehérjét juttatni a szervezetünkbe!

11 növényi fehérjeforrás a vegán étrend követőinek

Hüvelyesek: mindenki számára könnyen elérhető és olcsó tápanyagforrások. Rostban gazdagok és fehérjetartalmuk is magas, aminek köszönhetően hosszú telítettségérzetet biztosítanak.

Fehérjében gazdag hüvelyesek

1. Fehérbab: magas rosttartalmú babféle, ráadásul tele van káliummal. 100 gramm száraz fehérbab fehérjetartalma 23,4 gramm.

Tipp: fokozzuk a salátáink ízélményét egy marék fehérbabbal, és máris feldobhatjuk a hétköznapok rutinját!

2. Lencse: csak kevéssel marad le a növényi fehérjék trónját méltóan elfoglaló szójától. Pozitív tulajdonsága, hogy nem allergizál, továbbá emészthetőség szempontjából fogyasztása kedvezőbb, mint a szójáé, a babé vagy borsóé. 100 gramm száraz lencse 24,6 gramm fehérjét tartalmaz.

Tipp: ebédre a csirkemell steak mellé készítsünk újszerű köretet. Válasszunk ma lencsét a rizs helyett!

3. Borsó: gyerekkorunk kedvence. Magyarországon szinte minden veteményeskertben fellelhető, könnyen hozzáférhető, kiváló rost- és fehérjeforrás. Magas a B1, B2 és C-vitamin tartalma. Szénhidrátban gazdag, kalóriaértéke megközelíti a burgonyáét. A zöldborsó energiatartalma alacsony, 100 gramm mindössze 81 kcal. Ugyanakkor fehérje tartalma elmarad korábbi hüvelyes társaitól, hiszen ugyanennyi cukorborsó csupán 5,4 gramm proteint tartalmaz.

Tipp: burgonyapüré helyett próbáljuk ki a cukorborsót! Kókusztejjel összekeverve igazán ínycsiklandó étel készíthető belőle.

Olajos magvak: rendkívül jó energiaforrásként hívhatók be az étrendünkbe. Habár elég magas a kalória tartalmuk, számos vitaminban és ásványi anyagban is bővelkednek.

Növényi fehérjeforrások - Olajos magvak

Olajos magvakról azonnal eszünkbe jut a pörkölt sós mogyi, amit nagyon szeretünk majszolni tévénézés közben. Vagy a tökmag és a napraforgómag a hétvégi foci meccsekről, igaz? Esetükben kifejezetten fontos a mértékletesség, hiszen magas energiatartalmuk mellett zsírokban is gazdagok.

4. Földimogyoró: felhasználhatósága nagyon sokoldalú. A pörkölt csemegétől kezdve, a bundázott változatokon át a mogyoróvajig számos nyalánkság készíthető belőle. 100 gramm natúr mogyoró 593 kcal-t, 26,7 gramm fehérjét, 47,2 gramm zsírt és 14,7 gramm szénhidrátot tartalmaz.

Tipp: testsúlycsökkentő diéta idején a nassolásként való fogyasztását inkább kerüljük. Turbózzuk fel vele inkább a reggeli pirítósunkat, vagy keverjünk pár szemet a salátánkba.

5. Tökmag: télen-nyáron kapható, hántolt és pörkölt változata kedvelt snack korosztálytól függetlenül mindenki számára. Lisztje közkedvelt hozzávalója számtalan vegán és paleo receptnek. Kiváló magnéziumforrás, magas a cinktartalma, gazdag folsavban, valamint B-vitaminokban is. 100 gramm hántolt, natúr tökmag energiatartalma 536 kcal, valamint 28,5 gramm fehérjét, 35,7 gramm zsírt és mindössze 3,6 gramm szénhidrátot tartalmaz.

6. Mandula: a kívül kemény, csonthéjas termés belül finom, tápanyagokban gazdag magot rejt. Közkedvelt a használata a cukrászműhelyekben, ugyanakkor diétás időszakban egy finom zabkása kiegészítéseként is kiválóan megállja a helyét. Kimagasló B2-vitamin-, kalcium-, magnézium-, foszfor-, cink- és vasforrás. Nagy mennyiségben található benne E-vitamin is. Energiatartalma társaihoz hasonlóan nagyon magas (610 kcal/100 gramm), de bizony fehérjében (27,6 gramm/100 gramm) és zsírban (52,2 gramm/100 gramm) is igen gazdag!

Zöldségek: Vannak olyan rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag zöldségfélék, amelyek bizony proteintartalmukkal is bátran büszkélkedhetnek. Könnyen beilleszthetőek a fogyókúrát megcélzó diétás étrendekbe is, mivel energiatartalmuk kifejezetten alacsony.

Néhány zöldség is gazdag fehérjében, mint a spenót, brokkoli, spárga


7. Spenót:
 bátran mondhatjuk, hogy a természet egyik legsokoldalúbb zöldsége. Felhasználása nyersen, párolva, köretként, főzelékként vagy húsok ízesítéseként is közkedvelt. Nagy mennyiségben tartalmaz K-vitamint, C-vitamint, mangánt, magnéziumot, vasat, káliumot és kalciumot. 100 gramm spenót 2,3 gramm fehérjét tartalmaz.

8. Brokkoli: szeretettel alkalmazzuk a testsúlycsökkentő diéták során. Jó hír azonban, hogy alacsony energiatartalma mellett proteinben is gazdag tápanyagforrás. 100 gramm brokkoli 3,3 gramm fehérjét tartalmaz.

9. Spárga: a tavasz beköszöntével sok háztartásban kedvelt élelmiszer a spárga. Gazdag B-vitaminokban, kitűnő forrása többek között a magnéziumnak, káliumnak és foszfornak is. 100 gramm friss spárga 2,0 gramm fehérjét tartalmaz.

10. Gabonafélék

A különféle gabonák, illetve a belőlük készült élelmiszerek a világ minden részén az emberiség táplálkozásának szerves részét képezik már hosszú idők óta. Ez nem véletlen, hiszen tápanyagok széles tárházát nyújtják szervezetünk számára. Ide soroljuk többek között a búzát, a kukoricát, a rozst, a zabot és a rizs minden fajtáját. Meg kell említeni továbbá napjaink nagy kedvenceit is, az ún. álgabonákat (pl. köles, hajdina, cirok, quinoa), amelyek bár botanikailag nem tartoznak a gabonafélék családjába, felhasználásukban nagyon hasonlóak.

A gabonafélék elsődlegesesen szénhidrátokban gazdagok. Emellett rosttartalmuk is jelentős, melynek köszönhetően részt vesznek a normál bélműködés fenntartásában és helyreállításában. Nem elhanyagolható a fehérjetartalmuk sem. Napjainkban egyre inkább elterjedt a cöliákia, azaz a gluténérzékenység. Az ilyen felszívódási zavarban szenvedőknek kimagasló odafigyeléssel kell megválasztani a számukra megfelelő gabonatermékeket.

Értékes növényi fehérjeforrások a gabonafélék

11. Szója: együk vagy kerüljük?

Aligha találunk még egy olyan ellentmondásokkal teli ételt, mint a szójabab. Az egészséggel kapcsolatos hatásaira vonatkozó kutatások biztosan megtöltenének egy kisebb könyvtárat. Felhasználása számtalan lehetőséget rejt magában: szósz, tofu, joghurt, fehérjepor – csak, hogy néhányat említsünk.

Eredeti formájában 100 gramm szójabab proteintartalma 37 gramm. A vegetáriánus életmód egyik alap élelmiszere, hiszen sokoldalúan nyújt segítséget a tejet tartalmazó, illetve húsos ételek helyettesítésére.

Élettani szempontból sok pozitív tulajdonsága van. Például kitűnő B-vitamin forrás, magas a kálium-, a magnézium-, a kalcium- és a foszfortartalma. Fontos azonban megjegyezni, hogy allergén hatása is jelentős, ezért fogyasztásakor erre figyelni érdemes.

Protein shake: egyszerű és finom segítség a rohanó hétköznapokban

A mai kor rohanó hétköznapjai során bizony sokunknak kihívást jelent a napi ötszöri étkezés. A változékonynak nevezhető táplálkozás így egyre kevésbé valósul meg. A fehérjeporok kiválóan helyt állnak, ha segítségre van szükségünk az étrendünk fehérjetartalmának kiegészítésében, gyorsan biztosítva mindazokat az aminosavakat, amire szervezetünknek szüksége van.

BioTechUSA Vegan Protein terméke kiváló választás mindazok számára, akik glutén- vagy laktózérzékenyek, valamint azoknak is, akik bizonyos megfontolásból (pl. vegetáriánus étrendet folytatnak) a tejalapú fehérjék kiváltására keresnek alternatívát.

Vegan Protein növényi fehérjepor

Van-e élet a húson túl?

A növényi fehérje alapvetően nem pótolja az állati eredetű fehérjéket, de kellő odafigyeléssel és tudatossággal jól kiegészítheti és helyettesítheti azokat. A növényi étrendet folytatóknál kimagaslóan fontos, hogy ismerjék a komplettálás fogalmát és annak módszerét, és ezzel biztosítsák szervezetük számára a teljes értékű fehérjéket tartalmazó étrendet. Gondos odafigyeléssel és tudatos étrendtervezéssel bizony van élet a húson túl is!

Tartalomhoz tartozó címkék: blog
blog comments powered by Disqus