A weboldalunk a felhasználói élmény javítása érdekében sütiket használ. Adataid teljes biztonságban kezeljük. Engedélyezed a sütik használatát?

Mennyire tartjátok fontosnak edzések után a szénhidrát és fehérje fogyasztást !?

Gyakran az első dolog amit megtapasztalunk a táplálék-kiegészítőkkel kapcsolatban az az, hogy mennyire fontosak edzés után legfőképp a fehérjék. Sokunk életében az első táplálék-kiegészítő egy fehérje készítmény vagy egy tömegnövelő volt. De miért pont edzés után? És miből mennyi a szükséges mennyiség?

 

Tovább olvasom!

Edzés után szervezetünkben, rendelkezésünkre áll nagyjából 15 percen át egy úgynevezett anabolikus kapu. Ez azt jelenti, hogy ebben az időtartamban a szervezet sokkal jobban tudja hasznosítani a bejuttatott tápanyagokat, mert kiéhezett állapotban van (ez az egyik oka, hogy edzés közben nem kell enni), és sokkal hatékonyabban is épít be mindent, amit adunk neki. Ezáltal töltődnek vissza a glikogén raktárak, vagyis az izomzat szénhidrát raktárai, ami fontos kulcs a fejlődéshez és a regenerációhoz.

Edzés után szénhidrát

A kutatások szerint nagyjából 0,5-1 g szénhidrát szükséges testsúlykilogrammonként, hogy edzés után visszatöltsd a lemerült raktárakat. Edzés után 2 órával a tanulmányok már 50%-kal kisebb glikogén raktározási képességet mutattak ki az izomzatban. Tehát minél előbb, annál jobb!

Edzés után fehérje

A fehérje fogyasztása is különösen fontos edzés után. A fehérje biztosítja az izomépítéshez szükséges aminósavakat, amelyek a sérült szöveteket visszaépítik és tovább erősítik. A fehérje bevitele az izmok hidratálását is biztosítja. Az aminósavak az immunrendszert is erősítik, amely ellenállóbbá tesz a megfázás és más fertőzések ellen is! A klinikai tanulmányok bebizonyították, hogy a tejsavó fehérje antikarcinogén hatású, vagyis segít megelőzni a rákos megbetegedéseket. Megemeli a glutation szintjét, amely egy nagyon fontos antioxidáns.

A tökéletes arányok

Ha a tökéletes arányokat keresed, akkor a legjobb kombináció az 1:1 (ha könnyen hízol) ill. 2:1 (ha nehezebben hízol) arányú szénhidrát és fehérje bevitel edzés után. Alapvetően 0,8 1g/testsúlykilogramm szénhidrát és 0,5g/tstsúlykilogramm fehérje az ideális, ezt írhatják felül alkati sajátosságok.

Miért pont a kiegészítők?

Mert ezek képesek a korábban említett anabolikus kapu nyitott állapotának időtartamán belül felszívódni és a szükséges helyre eljutni. A táplálék-kiegészítők nem csodaszerek, hanem élelmiszerek, amelyek a legtisztább formában, mindenféle felesleges összetevő (zsír) és felszívódást lassító anyag nélkül tartalmazzák azt az összetételt, amire az izmaidnak a sport által keltett stressz okán szüksége van.

A szükséges aminósavak teljes skáláját biztosítják a fehérje kiegészítők, szemben a növényi fehérje forrásokkal, ahol az aminósavak aránya sem optimális az izomépítéshez. Az állati fehérje források felszívódást lassító zsírokat tartalmaznak, és a biológiai értékük is alacsonyabb a tejsavónál. A folyékony formának köszönhetően pedig nincs szükség rágásra, ami szintén időt vesz el, a tápanyag gyorsan az emésztőrendszerbe, a vérkeringésbe, majd az izomzathoz jut. A turmix egyszerűen és gyorsan elkészíthető és koncentráltan tartalmazza a szükséges tápanyagokat!

Tartalomhoz tartozó címkék: blog
blog comments powered by Disqus