Leírás és Paraméterek
Gondoltad volna, hogy egyetlen nyomelem milyen fontos szerepet tölthet be a test működési folyamataiban?
A cink egy esszenciális nyomelem, amely részt vesz többek között, az immunrendszer működésében, a véralvadási és sebgyógyulási folyamatokban, az enzimatikus folyamatok szabályozásában, valamint a mikro-, és makrotápanyagok anyagcseréjében. A cink hatással van a pajzsmirigy működésére is azáltal, hogy hozzájárul a pajzsmirigy hormonok egymásba alakulásához, amelynek következtében a T4-ből, aktív T3 lesz. Érdekes lehet az is, hogy az agyalapi mirigyen keresztül befolyásolni tudja a TSH szintet is, ezért pajzsmirigy problémák esetén fontos lehet az esetleges cinkhiány felderítése.
Amikor a cinkről beszélünk, mindenképpen említést kell tennünk a rézről is. E két nyomelem szorosan összekapcsolódik a hatásmechanizmusukat tekintve. Együtt alkotják a szervezet sejtszintű antioxidánsát, a szuperoxid-dizmutáz enzimet. A közöttük lévő nagyon érzékeny arányokat fenntartva, kölcsönösen támogathatják egymást és így a szervezet optimális működését. A szakirodalmak szerint a napi bejuttatott cink és réz megfelelő aránya 10-15:1. Amennyiben bármelyik mikroelemből többlet keletkezik a szervezetben az problémát okozhat: a cink többlet réz hiányhoz vezethet, a túlzott réz bevitel pedig akadályozhatja a cink felszívódását. A felszívódást segítheti, ha a két nyomelemet egymástól napszakban elkülönítve szedjük.
Amennyiben a cink meghaladja a legfelső beviteli értéket, a 40 mg/nap mennyiséget, az meggátolhatja réz felszívódást a bélben. Az arányok eltolódásával a szuperoxid-dizmutáz enzim szint lecsökkenhet, így a sejtszintű védelmi vonal zavart szenved.